Contest Winners

FSPA District 7 Fall 2017 Workshop Winners

OTS Middle School Selfie

  • First Place – Lyhannah Oreo, Franklin Times, Franklin Academy
  • Second Place – Angelina Mazza, Stallion Today, American Heritage Delray
  • Third Place – Kristen Heidinger, Yearbook, Sawgrass Springs

OTS Selfie

  • First Place – Courtney Nupp, Reflections, Deerfield Beach High School
  • Second Place – Delaney Tarr, WMSD-TV, Marjory Stoneman Douglas High School
  • Second Place – Kenzo Kimura, Expressions, American Heritage Plantation
  • Third Place – Jessica Less, CTV, Cooper City High School
  • Honorable Mention – Emily Irigoyen, Spotlight, American Heritage Plantation
  • Honorable Mention – Carrie Kuecks, Patriot Post, American Heritage Plantation
  • Honorable Mention – Kyle Nelson, The Lariat, Cooper City High School
  • Honorable Mention – Sophie Reis, WBTV, West Broward High School

OTS 100 Word Story

  • First Place – Samara Smukler, Perspectives, American Heritage Delray
  • Second Place – Katie Quesada, Expressions, American Heritage Plantation

OTS Poetry

  • First Place – Angela Lin, Expressions, American Heritage Plantation
  • Second Place – Samantha Cheiman, Perspectives, American Heritage Delray.

OTS Illustration

  • First Place – Marina Tsukanova, WB Films, West Broward High School
  • Second Place – Bethany Little, DBTV, Deerfield Beach High School
  • Third Place – Gianella Cimadevilla, WBTV, West Broward High School
  • Third Place – Michelle Rodriguez, The Mustang, McArthur High School
  • Honorable Mention – Moria Kelly, The Round Up, Cooper City High School

OTS Feature Writing

  • First Place – Olivia Lloyd, Spotlight, American Heritage Plantation
  • Second Place – Chantal Chalita, Aerie, Marjory Stoneman Douglas High School
  • Third Place – Sophie Roth, Calibre, Western High School

OTS Caption Writing

  • First Place – Mariel Pardo, Imprint, Coral Glades High School
  • Second Place – Lyliah Skinner, Aerie, Marjory Stoneman Douglas High School
  • Third Place – Bella Ramirez, Spotlight, American Heritage Plantation
  • Honorable Mention – Samantha Brickman, Yearbook, Sawgrass Springs Middle School

OTS News Writing

  • First Place – Alyssa Quinlan, The Prowl, Coral Glades High School
  • Second Place – Carly Novell, The Eagle Eye, Marjory Stoneman Douglas High School
  • Third Place – Noah Castagna, The Lariat, Cooper City High School
  • Honorable Mention – Judith Natino, Franklin Times, Franklin Academy
  • Honorable Mention – Eugene Fittery, Paw Print, Coral Springs Charter School

OTS Edit0rial

  • First Place – Sarah Silman, The Lynx Newspaper, West Broward High School
  • First Place – Francesca Gaynor, The Prowl, Coral Glades High School
  • First Place – Abbie Tuschman, The Lariat, Cooper City High School
  • Second Place – Andrew Kolondra, Patriot Post, American Heritage Plantation
  • Second Place – Andrew Rosenblatt, The Stallion Sentinel, American Heritage Delray
  • Third Place – Lewis Mizen, The Eagle Eye, Marjory Stoneman Douglas High School
  • Honorable Mention – Marisa Ali, Mustang Spirit, McArthur High School
  • Honorable Mention – Raven Noel, Paw Print, Coral Springs Charter School
  • Honorable Mention – Reuben Imlah-Savitt, The Chariot, J.P. Taravella High School

OTS Broadcast Commentary

  • First Place – Caryna Vazquez, Rachel Cohen and Michelle Bauza, WB Films, West Broward High School
  • Second Place – Victoria Santa Lucia, Kiera Wright and Kyle Kobleur, Pompano TVI, Pompano Beach High School
  • Third Place – Jonathan Alvarez, Danielle Leslie and Chloe Barcia, WSRH News, Seminole Ridge High School
  • Honorable Mention – Alexandra Rozenblat, Josh Riemer and Michael Nargiso, WMSD-TV, Marjory Stoneman Douglas High School
  • Honorable Mention – Stallion Today, American Heritage Delray Middle School

OTS Live to Tape

  • First Place – Jack Kleinstein and Aca Courtney, WAHS News, American Heritage Plantation
  • Second Place – Ana Fontecchio and Melina Adue, WSRH News, Seminole Ridge High School
  • Third Place – Ashley Gonzalez and Ann Gusela-Rizo, WBTV, West Broward High School
  • Honorable Mention – Ethan Silverman and Andrew Rothschild, CTV, Cooper City High School
  • Honorable Mention – Madison Privett and Kris Marx, WB Films, West Broward High School

OTS Man on the Street

  • First Place – Amira Shehadeh, Gabriela Canabal, Grant Baron and Hunter Dombroski, 909 Live, American Heritage Boca/Delray
  • Second Place – Mark Fatta, Sanjay Haughton, Joshua Harris and Vinaya Johnson, DBTV, Deerfield Beach High School
  • Third Place – Alycia Cypress, Zack Sishinger, Ana Curi and Emily Myers, WAHS News, American Heritage Plantation
  • Honorable Mention – Jacob Mayer, Hariss Ness, Brianna Franco and Matthew Schwam, CTV, Cooper City High School

Carry In Action Photo

  • First Place – Emma Gellman, Expressions, American Heritage Plantation
  • Second Place – Janelle Andrews – O’ Tempora, Coral Springs Charter School
  • Second Place – Sasha Landy, Perspectives, American Heritage Delray
  • Third Place – Natalie Hearron, Yearbook, Sawgrass Springs Middle School
  • Honorable Mention – Angelique Culver, Sword & Shield, South Plantation High School
  • Honorable Mention – Isabella Canizares, Calibre, Western Highschool

Carry In Infographics

  • First Place – Rita Kanazeh, The Round Up, Cooper City High School
  • Second Place – Kendyl Counts, Lariat, Cooper City High School
  • Third Place – Crystal Singh, Paw Print, Coral Springs Charter School
  • Honorable Mention – Antonio Lee and Maya Townsend, HDTV News, Hallandale High School

Carry In LM

  • First Place – Samantha Cheiman and Sasha Landy, Perspectives, American Heritage Delray
  • Second Place – Alexa Voorhees, Tabby Botti, Sol Weman and Sandra Salvatierra, Electric Ink, Cypress Bay High School

Carry In NP

  • First Place – Pathfinder, Deerfield Beach High School
  • Second Place – Rachel Schonberger, Rachel Friedman and Cassidy Sheldon, Circuit, Cypress Bay High School
  • Third Place – Jordana Khandakji and Megan Leiter, Sword & Shield, South Plantation High School

Carry In Personality Portrait

  • First Place – Atiya Pitaktrakul,  The Round Up, Cooper City High School
  • Second Place – Genna Nordling, Lariat, Cooper City High School
  • Third Place – Mariel Pardo, Prowl, Coral Glades High School
  • Third Place – Bridget Dunham, CTV2, Coral Springs Charter School
  • Honorable Mention – Vanessa Ryals, iPatriot Post, American Heritage Plantation
  • Honorable Mention – Antwyne Brice, The Mustang, McArthur High School

Carry In Reaction Photo

  • First Place – Gabriela Garcia, The Round Up, Cooper City High School
  • First Place – Emma Gellman, Spotlight, American Heritage Plantation
  • Second Place – Craig Nagle, CTV2, Coral Springs Charter School
  • Third Place – Angela Lin, Patriot Post, American Heritage Plantation
  • Honorable Mention – Maia Fernandez-Baigun, Expressions, American Heritage Plantation
  • Honorable Mention – Gabriella Perez, O’ Tempora, Coral Springs Charter School
  • Honorable Mention – Angelique Culver, Sword & Shield, South Plantation

Carry In YB

  • First Place – Olivia Lloyd and Erin Bryan, Spotlight, American Heritage Plantation
  • Second Place – Alexandra Porras, The Round Up, Cooper City High School